Július Jakoby (1903 - 1985)
Kristus pred Pilátom
Artist: | Július Jakoby |
Identification number: | 2792-S180285 |
Dated: | 40. léta |
Technique: | olej/karton |
Dimensions: | 34,5 x 45,5 cm |
Signed: | sign. LD Jakoby |
písemné prohlášení z rodiny; rámováno
z expertizy PhDr. J. Čechové:
Ide o známy biblický výjav “Kristus pred Pilátom“, ktorý tvorí figurálna kompozícia s ústrednou postavou Krista stojaceho v
dlhom bielom rúchu pred Pontským Pilátom, ktorý bol v rokoch 26 - 33 po Kr. piatym rímskym prefektom provincie Judea.
Posudzovaný obraz vykazuje znaky autorovho rukopisu a na prvý pohľad vyzerá na prácu Júliusa Jakobyho z rokov 1944 až
1948, kedy v jeho tvorbe vzniklo viacero novozákonných motívov ako je Vstup do Jeruzalema, Krížová cesta, Golgota a
ďalšie. Ježiš pred Pilátom pravdepodobne patrí k novozákonným námetom z uvedeného obdobia tvorby Júliusa Jakobyho.