026

Černý Karel (1910 - 1960)

Dívka u stolu

Vyvolávací cena
14 000 Kč
Příjem limitů do: 18. 11. 2018 12:00, zbývá: 1d 2h 21m 47s

Autor Černý Karel
Evidenční číslo 0368-S180143
Vytvořeno 1957
Technika barevná litografie 30/100
Rozměr 39 x 25,5 cm
Signatura sign. PD K. Černý Š 57
konzultovala a pravost potvrdila PhDr. R. Michalová, Ph.D.

Malíř hluboké citlivosti – malíř snílek. Pro jeho dílo je charakteristická pevná obrysová linie. Zprvu maloval expresivní krajiny a prostředí kaváren, kolem roku 1940 se dosavadní malířská tvorba Černého mění. Z děl mizí citová bezprostřednost, náladovost, barevná škála se zjednodušuje, tvar se zpevňuje. Ve válečných letech tvořil díla pod vlivem E. Muncha. Po svých francouzských studijních cestách se jeho barevná paleta opět rozjasňuje a objemy věcí jsou pojaty plošněji. Postupem času je na dílech znát, že umělec dospěl k jakési vnitřní vyrovnanosti. I když Černého dílo navazuje na B. Kubištu, E. Mucha, R. Dufyho, roste svým osobitým směrem k individualitě evropského malířství. K. Černý patří k absolutní malířské špičce české malby, žádná významná sbírka obrazů není úplná bez díla Karla Černého.

Další díla v sálové aukci od autora Černý Karel