060

Bělocvětov Andrej (1923 - 1997)

Matka s dítětem

Vyvolávací cena
250 000 Kč
Příjem limitů do: 26. 5. 2019 14:00

500 Kč při okamžité ceně do 5 000 Kč
1 000 Kč při okamžité ceně 5 000 Kč až 50 000 Kč
2 000 Kč při okamžité ceně 50 000 Kč až 70 000 Kč
5 000 Kč při okamžité ceně 70 000 Kč až 100 000 Kč
10 000 Kč při okamžité ceně 100 000 Kč až 300 000 Kč
20 000 Kč při okamžité ceně 300 000 Kč až 750 000 Kč
50 000 Kč při okamžité ceně 750 000 Kč až 1 500 000 Kč
100 000 Kč při okamžité ceně 1 500 000 Kč až 5 000 000 Kč
200 000 Kč při okamžité ceně nad 5 000 000 Kč
Autor Bělocvětov Andrej
Evidenční číslo 1866-S180381
Vytvořeno 60. léta 20. stol.
Technika olej, email/karton
Rozměr 90 x 45 cm
Signatura sign. vzadu Bělocvětov
písemné ověření dcery autora; reprodukováno: A. Pilařová - Belotsvetová - Hudba absolutna, 2016, str. 110

Z písemného ověření dcery autora
Obraz " Matka s dítětem" je typickou ukázkou jedné z "tváří" tohoto malířova období. Je z řady obrazů, využívajících litou techniku drippingu, jejichž figurální obsah je natolik zašifrovaný, že divák postupně vystupuje z pasivní role pozorovatele a je stále více vtahován do děje. Ikonicky koncipovaná postava matky, se stává odosobněným symbolem nesmrtelné přírody - v kontrastu téměř realisticky pojaté postavičce dítěte, působící dojemnou dětskou naivitou a lidskou zranitelností.

Andrej Bělocvětov studoval AVU, studia však nedokončil. Byl celoživotním přítelem Josefa Sudka, členem Skupiny Máj 57, čestným předsedou žižkovské avantgardy, vystavoval s Uměleckou Besedou. Během své malířské kariéry vystřídal několik uměleckých směrů, hlavní linkou jeho díla je však expresionismus.