082

Špála Václav (1885 - 1946)

Zátiší s jablky a hruškami

Vyvolávací cena
12 000 Kč
Příjem limitů do: 18. 11. 2018 12:00, zbývá: 1d 2h 18m 45s

Autor Špála Václav
Evidenční číslo 0632-S180184
Vytvořeno 1939
Technika barevná litografie
Rozměr 32 x 40 cm
Signatura sign. PD V Špála 39
konzultoval a pravost potvrdil PhDr. J. Machalický

Jeden ze zakladatelů velké Osmy, geniální expresionista, který dokázal ve své tvorbě využít kontrastů modré, zelené, růžové, červené a žluté. Ve své době nemá v celé Evropě srovnání. Úžasná jsou jeho kubistická koupání, později zelené a modré krajinářské období, nebo jeho úžasná zátiší s Otavou v pozadí. V roce 1923 se definitivně rozešel s kubismem a následovalo tak zvané "zelené období", v něm maloval převážně krajiny. Další, tak zvané "modré období", začalo po roce 1927 a je z jeho tvorby také nejvíce ceněné. V roce 1909 vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes a byl členem Skupiny výtvarných umělců. Vystavoval také od roku 1918 s Tvrdošíjnými, podílel se na aktivitě Osmy. Časně po válce se vrací k tématu zátiší, zejména kytic. Základem barvy je opět dvojzvuk červené a modré barvy. V této barevnosti je cítit příbuznost s domácím lidovým uměním. Zvláštní kapitola jeho tvorby byla kolem roku 1930, kdy maloval skoro výhradně modrou barvou, ale dovedl zachovat polychromní ráz.

Další díla v sálové aukci od autora Špála Václav

Koupel
Vyvolávací cena
15 000 Kč