AUKČNÍ TIP - Oskar Kokoschka

AUKČNÍ TIP - Oskar Kokoschka
Sběratelsky významné dílo Oskara Kokoschky, pocházející z období Kokoschkova pobytu v Anglii.

Oskar Kokoschka : Zátiší s rybami

kolem 1940, akvarel, 27 x 43 cm,
sign. LD OK,

vystaveno: Oskar Kokoschka výstava k výročí 70. narozenin, Národní galerie Praha, 1956, položka č.13

Vyvolávací cena: 330.000 Kč

Dílo se draží na JARNÍ AUKCI GALERIE ART PRAHA, dne 26. 5. 2019 od 16. hodin v pražském Mánesu.

Oskar Kokoschka, výrazně osobitý umělec a renesanční člověk, jehož výtvarný styl nejlépe definoval Werner Haftman, jako dramatický impresionismus. Kokoschkovo umění bylo zprvu v Rakousku nepochopeno, přestěhoval se tedy do Berlína a posléze do Prahy. Zde vytvořil několik pohledů na Prahu a také portrét prezidenta Masaryka. Kvůli hrozbě války a nebezpečí nacistické rasové politiky však v roce 1938 odjel do Anglie, ovšem ani tento přesun autorovu tvorbu nezastavil. Z finančních důvodů však při svém pobytu v Anglii tvořil především na papírovém podkladu, neboť se v té době a za daných okolností jednalo o nejpřístupnější malířský podklad. „Zátiší s rybami“ je toho důkazem.

Nabízené umělcovo dílo je datováno do období kolem roku 1940, kdy byly práce na papíře, za výše zmíněných okolností, malířovým výhradním způsobem prezentace. Technika akvarelu zde byla malířem hojně využívána. V roce 1945 byl vytvořen také akvarel „Ryby na skotském pobřeží“, který Jan M. Tomeš označil za studii k dramaticky pojednanému plátnu „Záplava Hamburku“ z roku 1962.

„Zátiší s rybami“ vzniklo v nelehké válečné době, kdy však nedostatek výtvarného materiálu ani hrůza doby, neubraly na umělcově touze po malbě. Dílo pochází z pozůstalosti rodiny JUDr. Karla Palkovského, sběratele umění a otce paní Oldy Palkovské, manželky Oskara Kokoschky. Díky okolnostem vzniku a provenienci tohoto uměleckého díla, získalo „Zátiší s rybami“ v průběhu let významnou uměleckou a také sběratelskou hodnotu.

Pravost uměleckého díla potvrzuje prohlášení rodiny o původu tohoto díla a umělecké dílo také ověřila a pravost potvrdila kurátorka a historička umění PhDr. Anna Janištinová.

DETAIL AUKČNÍHO TIPU

VSTOUPIT DO ON-LINE KATALOGU AUKCE

STÁHNOUT AUKČNÍ KATALOG V PDF

ŽÁDOST O ZASLÁNÍ KATALOGU POŠTOU