159

Zrzavý Jan (1890 - 1977)

Přístav na Ile de Sein

Vyvolávací cena
900 000 Kč
Příjem limitů do: 26. 5. 2019 14:00

500 Kč při okamžité ceně do 5 000 Kč
1 000 Kč při okamžité ceně 5 000 Kč až 50 000 Kč
2 000 Kč při okamžité ceně 50 000 Kč až 70 000 Kč
5 000 Kč při okamžité ceně 70 000 Kč až 100 000 Kč
10 000 Kč při okamžité ceně 100 000 Kč až 300 000 Kč
20 000 Kč při okamžité ceně 300 000 Kč až 750 000 Kč
50 000 Kč při okamžité ceně 750 000 Kč až 1 500 000 Kč
100 000 Kč při okamžité ceně 1 500 000 Kč až 5 000 000 Kč
200 000 Kč při okamžité ceně nad 5 000 000 Kč
Autor Zrzavý Jan
Evidenční číslo 1876-S180384
Vytvořeno 1935
Technika olej, tempera/karton
Rozměr 26,4 x 34,5 cm
Signatura sign. LD Jan Zrzavý 35
expertiza PhDr. J. Orlíková, expertiza PhDr. J. Štíbr; restaurátorský průzkum ak. mal. rest. M. Martan

Jemně vanoucí vítr a mírně zčeřená hladina proudí kolem kotvících rybářských bárek, které v přístavu čekají na napnutí svých mohutných plachet a opětovné vyplutí vstříc nevyzpytatelným vlnám oceánu. "Přístav na Ille de Seine", které patří do autorova nejlepšího a sběratelsky zvláště významného bretaňského období. Jan Zrzavý, osamocená individualita na poli výtvarného umění, si Francii a zejména pak okolí Bretaně a ostrov Ille de Sein zcela zamiloval. Hovořil o ni jako o Ráji pro malíře, který nabízí vznešené tvary a nevyčerpatelnou pokladnici tónů, od teple sametových černí, přes tmavě šedé až k šedím bledým a namodralým.
"Přístav Ile de Seine", je datovaný rokem 1935, silný nejen svým motivem, ale i pohnutou historií. Na konci Druhé světové války, při osvobozování Prahy v roce 1945, byl obraz málem navždy zničen. I přes množství dramatických chvil bylo však dílo zachráněno a my tak dnes můžeme obdivovat krásu tohoto znovuobjeveného obrazu, jemuž dominují především tóny šedé a černé barvy.

Z expertizy PhDr. J. Orlíkové

Zrzavého oblíbený motiv, který se vine jeho dílem od prvních kompozic z roku 1934 až po práce z roku 1949. Zrzavý ostrov Ile de Sein miloval a zobrazil ho v mnoha kompozicích. Ty nejlepší vznikly právě v letech 1934-1935. Také barevnost je velmi typická pro Zrzavého práce z poloviny třicátých let.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole u prof. Dítěte. Podnikl studijní cesty do Itálie, Francie a Anglie. Malíř, grafik a ilustrátor, významný představitel české avantgardy. Člen skupiny Sursum, Tvrdošijní. Vyučoval malbu na Palackého univerzitě v Olomouci.

Další díla v sálové aukci od autora Zrzavý Jan

Zátiší s ovocem
Vyvolávací cena
50 000 Kč
Barevné bárky
Vyvolávací cena
160 000 Kč