095

Zrzavý Jan (1890 - 1977)

Kostel v Krásné Hoře

Vyvolávací cena
3 900 000 Kč
Příjem limitů do: 24. 11. 2019 11:30

500 Kč při okamžité ceně do 5 000 Kč
1 000 Kč při okamžité ceně 5 000 Kč až 50 000 Kč
2 000 Kč při okamžité ceně 50 000 Kč až 70 000 Kč
5 000 Kč při okamžité ceně 70 000 Kč až 100 000 Kč
10 000 Kč při okamžité ceně 100 000 Kč až 300 000 Kč
20 000 Kč při okamžité ceně 300 000 Kč až 750 000 Kč
50 000 Kč při okamžité ceně 750 000 Kč až 1 500 000 Kč
100 000 Kč při okamžité ceně 1 500 000 Kč až 5 000 000 Kč
200 000 Kč při okamžité ceně nad 5 000 000 Kč
Autor Zrzavý Jan
Evidenční číslo 2703-S180469
Vytvořeno kolem 1940
Technika olej, tempera/lepenka
Rozměr 58 x 71,5 cm
Signatura nesignováno
expertiza Ing. I. Kopecká, PhDr. J. Orlíková a PhDr. J. Zemina; rámováno, pod sklem

z expertizy PhDr. J. Zeminy
V roce 1939 Zrzavý přestal jezdit do Francie a od tohoto roku začal opět malovat a kreslit český venkov. Zprvu to byly motivy z Českomoravské vrchoviny, jimiž navázal na několik obrazů, které vytvořil v létě roku 1933 v Krásné Hoře nedaleko Německého (nyní Havlíčkova) Brodu a jež pro něhož měly zvláštní význam: jak později napsal, začal tehdy “vidět skutečný svět, poznávat a přijímat jeho krásu“ a namaloval Cestu, svůj “nový“ typ české krajiny. Jedním z obrazů vzniklých po roce 1939 na Havlíčkobrodsku je kostel v Krásné Hoře. K němu - je zasvěcen Narození sv. Jana Křtitele - měl Zrzavý zřejmě zvláštní citový vztah, poněvadž jej namaloval vícekrát: jsou známy tři verze, jedna, signovaná a datovaná rokem 1940, je nyní v Moravské galerii v Brně, druhá, se signaturou a letopočtem 1943, v Národní galerii v Praze a třetí nesignovaná a nedatovaná je ta, kterou posuzuji.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole u prof. Dítěte. Podnikl studijní cesty do Itálie, Francie a Anglie. Malíř, grafik a ilustrátor, významný představitel české avantgardy. Člen skupiny Sursum, Tvrdošijní. Vyučoval malbu na Palackého univerzitě v Olomouci.

Další díla v sálové aukci od autora Zrzavý Jan

Hoře
Vyvolávací cena
70 000 Kč
Milenec
Vyvolávací cena
62 000 Kč
Studna v Bretani
Vyvolávací cena
50 000 Kč
Domky v Bretani
Vyvolávací cena
60 000 Kč
Veraikon
Vyvolávací cena
4 500 Kč