Aukční tip: Alois Fišárek

Alois Fišárek - Za stodolami
1943, olej/plátno, 96 x 161 cm
sign. PD Fišárek 43.
vyvolávací cena: 500.000 Kč

DETAIL POLOŽKY V ONLINE AUKČNÍM KATALOGU

Všední okamžik a atmosféra na východočeské návsi ztvárněná nevšední a jedinečnou malířskou technikou významného českého malíře a pedagoga Aloise Fišárka. Obraz Za Stodolami je významný, kromě své malířské preciznosti, především rozměrností motivu a celého plátna, neboť autorova díla těchto formátů se na trhu téměř neobjevují. I díky tomu má toto umělecké dílo nejen významnou uměleckou, ale především sběratelskou hodnotu. Obraz je datován do 40. let 20. století, kdy se autor v druhé etapě své rozmanité tvorby ubíral především ke krajinomalbě a malbě zátiší, tematicky pak zejména na svět prostých věcí a okamžiků.

V díle rozpoznáváme jeho výtvarný talent, velmi charakteristický spontánností a snahou o ovládnutí obrazové plochy. Jeho dokonalé ovládnutí plenérové malby můžeme připisovat i vlivu malířského programu jeho učitele, Otakara Nejedlého či jeho světovému vzoru, jímž byl Paul Cézanne. S oceněním národního umělce v roce 1979 jej řadíme k významným umělcům této doby, jenž dokázal na svých plátnech s jedinečnou lehkostí a barevnou expresivitou odrážet i motiv všednosti.

PŘÍJEM OBRAZŮ

GALERIE ART Praha, spol. s r.o.

Aukční dům a Galerie
Staroměstské náměstí 548/20
110 00 Praha 1
Otevírací doba:
Po - Pá: 10:00 - 18:00

tel.: 602 233 723
fax: 224 211 087
e-mail: galerie@g-a-p.cz
www: www.g-a-p.cz
facebook: Galerie ART Praha
Sídlo společnosti:
Bořetická 2668/1
193 00 Praha 9
Návštěva po předchozí domluvě.
tel: 735 171 323
(možnost parkování v areálu)
Společnost Galerie ART Praha, spol. s r.o.
je registrovaná u Městského soudu v Praze,
složka C16981.
IČ: 48117421
DIČ: CZ48117421