Aukční tip: Alois Fišárek
Alois Fišárek - Za stodolami
1943, olej/plátno, 96 x 161 cm
sign. PD Fišárek 43.
vyvolávací cena: 500.000 Kč
DETAIL POLOŽKY V ONLINE AUKČNÍM KATALOGU
Všední okamžik a atmosféra na východočeské návsi ztvárněná nevšední a jedinečnou malířskou technikou významného českého malíře a pedagoga Aloise Fišárka. Obraz Za Stodolami je významný, kromě své malířské preciznosti, především rozměrností motivu a celého plátna, neboť autorova díla těchto formátů se na trhu téměř neobjevují. I díky tomu má toto umělecké dílo nejen významnou uměleckou, ale především sběratelskou hodnotu. Obraz je datován do 40. let 20. století, kdy se autor v druhé etapě své rozmanité tvorby ubíral především ke krajinomalbě a malbě zátiší, tematicky pak zejména na svět prostých věcí a okamžiků.
V díle rozpoznáváme jeho výtvarný talent, velmi charakteristický spontánností a snahou o ovládnutí obrazové plochy. Jeho dokonalé ovládnutí plenérové malby můžeme připisovat i vlivu malířského programu jeho učitele, Otakara Nejedlého či jeho světovému vzoru, jímž byl Paul Cézanne. S oceněním národního umělce v roce 1979 jej řadíme k významným umělcům této doby, jenž dokázal na svých plátnech s jedinečnou lehkostí a barevnou expresivitou odrážet i motiv všednosti.
PŘÍJEM OBRAZŮ
GALERIE ART Praha, spol. s r.o.
Po - Pá: 10:00 - 18:00
tel.: | 602 233 723 |
fax: | 224 211 087 |
e-mail: | galerie@g-a-p.cz |
www: | www.g-a-p.cz |
facebook: | Galerie ART Praha |
193 00 Praha 9
tel: 735 171 323
(možnost parkování v areálu)
je registrovaná u Městského soudu v Praze,
složka C16981.