183

Antonín Procházka (1882 - 1945)

Na podzim

Autor: Antonín Procházka
Identifikační číslo: 183
Datováno: 1942
Technika: olej/plátno
Rozměry: 40 x 40 cm
Signatura: sign. LD AP
vzadu autorsky popsáno; expertiza PhDr. R. Michalová, Ph.D.; provenience: původně získáno z prvorepublikové sbírky npor.
Vykopala - věnování přiloženo; rámováno

Z expertizy PhDr. R. Michalové, Ph.D.:
Obraz je kvalitní, zdařilou prací Antonína Procházky ze závěrečného období, kdy autor vytvářel svá vidění šťastného života,
přesně odpovídající nitru meditativně orientovaného humanisty. Jestliže od roku 1937 realizoval pozoruhodný soubor
monumentálních pláten, kdy doslova poměřoval své síly s renesančními a barokními velikány, rád si pak opět “vychutnal“ kouzlo
komornějších formátů.
To je právě případ posuzovaného díla, v němž Antonín Procházka zachytil svůj tehdy oblíbený motiv jedné ze čtyř ročních dob,
konkrétně podzimu, který ho pro své symbolické významy bohaté úrody a plodnosti malířsky přitahoval nesporně nejvíc.