186

Ota Janeček (1919 - 1996)

Večer u rybníka

Cena na vyžádání
Autor: Ota Janeček
Identifikační číslo: 186
Datováno: 1977
Technika: olej/plátno
Rozměry: 50,5 x 61 cm
Signatura: sign. LD Ota Janeček 1977
vzadu autorsky popsáno; ověřeno synem autora, kat. č. 9574; rámováno

Jedinečný a podmanivý výtvarný projev Oty Janečka významně obohacuje českou výtvarnou scénu a to jak svým malířským
dílem, tak i grafickým, ale také ilustrací a v neposlední řadě též sochařskou tvorbou.
V sedmdesátých letech v autorově malířském díle dochází k obnovování figurálního tvarosloví. Také ilustrační tvorba, která
doposud stála spíše samostatně, začíná stále více ovlivňovat i malířskou oblast a malba získává realističtější zobrazení. V druhé
polovině této dekády se autor navrací k přírodním motivům a věnuje se malbě snových krajin. Obraz Večer u rybníka vyniká
svou podmanivou snovou atmosférou a v této poetické krajině se ukrývají detaily přírodního světa, jako je vejce, symbol
plodnosti a ptáček, symbol volnosti. Jemné harmonické barevné vztahy a splývající světlo převádějí prvky skutečnosti až do
roviny magické reality.

Další díla v Poaukční prodej od autora Janeček Ota