Ota Janeček (1919 - 1996)
Večer u rybníka
Cena na vyžádání
Autor: | Ota Janeček |
Identifikační číslo: | 186 |
Datováno: | 1977 |
Technika: | olej/plátno |
Rozměry: | 50,5 x 61 cm |
Signatura: | sign. LD Ota Janeček 1977 |
Jedinečný a podmanivý výtvarný projev Oty Janečka významně obohacuje českou výtvarnou scénu a to jak svým malířským
dílem, tak i grafickým, ale také ilustrací a v neposlední řadě též sochařskou tvorbou.
V sedmdesátých letech v autorově malířském díle dochází k obnovování figurálního tvarosloví. Také ilustrační tvorba, která
doposud stála spíše samostatně, začíná stále více ovlivňovat i malířskou oblast a malba získává realističtější zobrazení. V druhé
polovině této dekády se autor navrací k přírodním motivům a věnuje se malbě snových krajin. Obraz Večer u rybníka vyniká
svou podmanivou snovou atmosférou a v této poetické krajině se ukrývají detaily přírodního světa, jako je vejce, symbol
plodnosti a ptáček, symbol volnosti. Jemné harmonické barevné vztahy a splývající světlo převádějí prvky skutečnosti až do
roviny magické reality.