106

Jan Bauch

Paganini

229 000 Kč
Autor: Jan Bauch
Identifikační číslo: 106
Datováno: 1965
Technika: olej/plátno
Rozměry: 65 x 50 cm
expertiza PhDr. R. Michalová, Ph.D.; reprodukováno: monografie R. Michalová, P. Kováč - Jan Bauch, str. 222, č. 162

Z expertizy PhDr. R. Michalové, Ph.D.
Posuzovaný obraz "Paganini" představuje autorovu poctu největšímu houslovému virtuosovi, jaký kdy žil. Vyjadřuje Bauchův niterný vztah k hudbě, a to zejména k jejím dramatickým formám, jak odpovídalo charakteru jeho osobnosti a tvorby. Ztvárnil zde Paganiniho ve chvíli extatického tvůrčího
nasazení a současně osamoceného ve své slávě; s typickým výrazně protaženým profilem, orlím nosem, dlouhými černými vlasy, hlubokýma očima a nápadně dlouhými prsty (příznak tzv. Marfanova syndromu). Paganini, jak ho vidí Bauch, to není člověk, ale romantický fantom, u jehož zrodu stojí bravurní expresivní tvarová zkratka. V pastózním, smyslově exaltovaném malířském rukopise hledal Jan Bauch ozvěnu géniovy posedlosti, odvahy, osamocenosti i cosi z konečného poznání.

Další díla v Poaukční prodej od autora Bauch Jan

Paganini
Vyvolávací cena
229 000 Kč
Artistka a šest muzikantů
Vyvolávací cena
432 000 Kč
Život člověka
Vyvolávací cena
12 500 Kč
Paganini
Vyvolávací cena
12 500 Kč
Paříž
Vyvolávací cena
15 000 Kč
Z Paříže
Vyvolávací cena
11 300 Kč