Otakar Nejedlý

Alagama

392 000 Kč
Autor: Otakar Nejedlý
Identifikační číslo: 087
Datováno: 1909-11
Technika: olej/lepenka
Rozměry: 41,5 x 32 cm
Signatura: sign. PD Ot. Nejedlý
dole popsáno Alagama - Ceylon; vzadu štítek s popisem; expertiza prof. PhDr. J. Zemina; přiloženo potvrzení pravosti prof. PhDr. T. Vlček, CSc.; reprodukováno: Portrét v
Čechách pohledem dvou století, S.V.U. Mánes a SPH, 2019, str. 305; rámováno

Z expertizy prof. PhDr. J. Zeminy
O tom, že autorem tohoto obrazu je Otakar Nejedlý, nepochybuji. Nejedlý byl hlavně krajinář a jeho portréty jsou velmi vzácné – já znám jen dva, vzniklé právě v jihovýchodní
Asii. Jedním z nich je posuzovaný obraz, zpodobňující domorodou ženu Alagamu s výraznýma pozorně hledícíma očima. Obraz vyznačují syté barvy nanášené drobnými doteky
štětce, jež jsou pro Nejedlého tehdejší malbu charakteristické. Neobvyklé je podání obličeje, odlišující se svou plastičností od plošného pojetí většiny obrazů z této doby. Proto je
tu Gauguinův vliv méně patrný.

Další díla v Poaukční prodej od autora Nejedlý Otakar

Bonz
392 000 Kč
Krajina
120 000 Kč
Jarní tání
129 000 Kč