Menu

Karel Chaba - výběr z pozůstalosti

Galerie ART Praha uspořádala ve dnech 10.3. až 9.4.2017  ve svých prostorách  výstavu obrazů významného malíře Karla Chaby. 

Karel Chaba se narodil 1925 v Sedlci na Benešovsku a byl, podobně jako Kamil Lhoták, autodidaktem. V roce 1945 se přestěhoval do Prahy a prošel celou řadou zaměstnání, na přání maminky se dokonce vyučil kuchařem, ale přesto v něm kulminovala touha po malování. Učil se mu sám, v knihovně UMPRUM strávil každou volnou hodinu, obdivoval zejména Maurice Utrilla a Maurice Vlamincka, nebo Karla Černého a Františka Hudečka. Přesto zůstal názorově nezávislý a původní. Praha ho uchvátila a byla pro něj stálou inspirací. Mistrovsky a nevšedně zachytil atmosféru zapadlých zákoutí pražských náměstíček a křivolakých uliček staré Prahy. Řešil věčný spor mezi dualitou lidského vědomí, podvědomí a problémy doby. Jeho svět je krásný, imaginativní, to není malířský popis objektů a dějů, ale vytváření malby prožitku z reality paletou fantazie a osobitého vidění. V pražských motivech interpretuje svůj pohled na skutečnost a umožňuje vstup do fiktivního prostoru, který jeho obrazy vytvářejí. Je to transformace citových zážitků v trvalou uměleckou hodnotu. Jeho malba je fantazijní i skutečná, v jeho světě jsou tvary a křivky domů, ulic, zákoutí, či Vltavy a Čertovky viděny kouzelným prizmatem mistra malíře. A když přidáme jeho něžnou laskavost, nadhled a barevnou lyriku, můžeme stát před jeho díly a obdivovat je.

Karel Chaba je znamenitý malíř, který stále čeká na objevení širokou veřejností, přesto však, nebo možná právě proto je mezi znalci a sběrateli jeho dílo mimořádně oceňováno pro svoji upřímnost a jedinečnost. Od 10. března do 9. dubna jste měli možnost v Galerii Art Praha zažít Chabovu neobyčejnou Prahu, její neopakovatelné stíny, barvy a tvary, úžasnou modř, zasněné Pražské Benátky, půvabnou malostranskou architekturu – všechno to osobité, zvláštní a krásně milé, co nám tolik chybělo. Výstava představila 49 olejů, kolorovaných grafik a kombinovaných technik.

 

Ke stažení:

Katalog výstavy


PŘÍJEM OBRAZŮ  

GALERIE ART Praha, spol. s r.o.

Aukční dům a Galerie
Staroměstské náměstí 548/20
110 00 Praha 1
Otevírací doba:
Po - Pá: 10:00 - 18:00
 
tel.: 602 233 723
fax: 224 211 087
e-mail: galerie@g-a-p.cz
www: www.g-a-p.cz
facebook: Galerie ART Praha
Sídlo společnosti:
Bořetická 2668/1
193 00 Praha 9
Návštěva po předchozí domluvě.
tel: 735 171 323
(možnost parkování v areálu)
Společnost Galerie ART Praha, spol. s r.o.
je registrovaná u Městského soudu v Praze,
složka C16981.
IČ: 48117421
DIČ: CZ48117421