Navrátil (Nawratil) Josef Matěj (1798 - 1865)
Alpská krajina s jezerem
Autor | Navrátil (Nawratil) Josef Matěj |
Identifikační číslo | 1662-S220165 |
Technika | Olej/dřevěná deska |
Datace | 50. léta 19. stol. |
Rozměry | 23 x 26,5 cm |
Signatura | Sign. PD Jos. Nawratil. |
Expertiza | pdf ke stažení zde |
Kat. číslo | 88 |
Aktuální cena | 120 000 Kč |
Zbývá | 7d 15h 43m 24s |
Konec dražby | 11.05.2024 15:00 |
Minimální příhoz | 10 000 Kč |
Vyvolávací cena | 120 000 Kč |
tabulka příhozů
od | do | cena |
1 Kč | 5 000 Kč | 500 Kč |
5 001 Kč | 50 000 Kč | 1 000 Kč |
50 001 Kč | 70 000 Kč | 2 000 Kč |
70 001 Kč | 100 000 Kč | 5 000 Kč |
100 001 Kč | 300 000 Kč | 10 000 Kč |
300 001 Kč | 750 000 Kč | 20 000 Kč |
750 001 Kč | 1 500 000 Kč | 50 000 Kč |
1 500 001 Kč | 5 000 000 Kč | 100 000 Kč |
5 000 001 Kč | a více | 200 000 Kč |
Předložená olejomalba, zachycující Alpskou krajinu s jezery, náleží do 50. let, kdy se tvorba Josefa Navrátila, jednoho z
nejvýznamnějších malířů českého umění 19. století ocitá na uměleckém vrcholu. Alpy, které představovaly pro malíře období
romantismu jednu z hlavních inspirací, navštívil Navrátil poprvé roku 1843. Během svých cest vytvářel především svižné
tužkové studie a teprve v klidu ateliéru pak na základě těchto skic sestavoval z jednotlivých motivů definitivní kompozice. Pro
Navrátila, který studoval u Josefa Berglera na Pražské Akademii, jsou typické koloristicky bohaté olejové a kvašové krajiny.
Předložená olejomalba komorních rozměrů představuje jeho oblíbený námět - Alpská jezera se stafáží. Podle expertizy PhDr.
Šárky Leubnerové dokázal Navrátil virtuózním zvládnutím malířské techniky a neobyčejným smyslem pro kolorit představit
atmosféru vysokohorské krajiny.