Menu

VÝSTAVA LUTOBOR HLAVSA

 


Vážení přátelé Galerie ART Praha,
srdečně Vám děkujeme za Vaši účast na výstavě
uměleckých děl malíře Lutobora Hlavsy.


Výstava byla k vidění od 19.10. do 14.11., v prostorách
Galerie ART Praha na Staroměstském náměstí.


Výstava nabídla široké rozpětí malířova uměleckého života.
Od jeho raných a nepříliš známých děl, až po jeho nejplodnější
období a nejznámější motivy. Velká většina vystavovaných děl
byla také prodejních a některá vybraná díla byla součástí
naší uplynulé Podzimní aukce.

Tešíme se brzy na viděnou u příležitosti dalších výstav!

 

 

ON-LINE NABÍDKA DĚL LUTOBORA HLAVSY

VIRTUÁLNÍ PRODHLÍDKA VÝSTAVY

PDF KATALOG KE STAŽENÍ


 


České výtvarné umění v osobnosti Lutobora Hlavsy (1924-2015) vlastní velký potenciál mistrovství a výtvarné krásy; porozhlédněte se zde po nejnovější výstavě tohoto malíře v samém srdci Prahy-v Galerii ART Praha na Staroměstském náměstí.

Vnímáte vždy opravdové malířské umění, přes pestrou rozmanitost stylů. Od poloviny 40. let 20. století, kdy se pomalu začal hudebník Hlavsa (flétnista České filharmonie) malířsky vyjadřovat (významné školení získal u Františka Tichého), inspiroval se v tom nejlepším. Dokázal ztvárňovat technicky precizně své vize kubisticky, surrealisticky, abstraktně, tedy věnoval se nefigurální malbě. Ale sám řekl, že ho to vlastně vždy táhlo k figuře a portrétu; až jako zjevení v roce 1972 ze dne na den vstoupil do svého světa magického realismu, jak ho nazval Kamil Lhoták. Leitmotivem těchto krásných obrazů je žena, často jeho vlastní paní Hana. Plátna nejsou prvoplánová, sdělení má mnohovrstevnatost v konjunkci s díly starých Mistrů; autor měl možnost při turné filharmonie navštěvovat nejlepší světové galerie a jeho kunsthistorická vzdělanost a pochopení výtvarného vesmíru udivovalo.

K životu Lutobora Hlavsy patřil řád a pracovitost, ale také intuice ve vyhledávání svátků pro duši v tvořivosti výtvarníků, hudebníků, spisovatelů, interpretů, filozofů. Proto jeho obrazy můžeme nalézt v noblesní společnosti těch, jichž si vážil. Namátkou lze uvést např. dirigenty V. Neumanna, K. Ančerla, L. Peška, malíře Zrzavého, Lhotáka, Fremunda, Janečka, sochaře Vinglera, spisovatele Fuchse, Branalda a zkrátka plejádu kulturních osobností, které tvořili jeho společnost. Patří sem také kunsthistorici, především František Dvořák, který komentoval Hlavsovu tvorbu pravidelně. Vlastní tvůrčí zrání a inspiraci při malování podporoval poslechem skvostné symfonické hudby. Těžko říci, zda se cítil více muzikantem či malířem, rozhodně byl mimořádným umělcem s vynikajícím talentem.

Kariéru výstavního provozu začal v polovině 60. let, např. v Berlíně. Vystavoval pak poměrně pravidelně, často prostřednictvím ČFVU. Od roku 1988, kdy přestal být členem České filharmonie, se věnoval malování na „plný úvazek“. Nedlouho před úmrtím v roce 2015 proběhla jeho velká úspěšná retrospektivní výstava v European Arts; pravidelnou pozornost upínal k jeho dílu galerista Ivo Koudelka ve své Galerii Petra Brandla (vydal i knihu), který uspořádal naposled jeho výstavu v roce 2016. A nyní se můžeme těšit z nové prezentace odkazu Lutobora Hlavsy a věřit, že se začíná naplňovat proroctví; Mistrovo dílo bude ceněno stejně vysoko, jako u nejlepších českých výtvarných tvůrců, protože Lutobor Hlavsa k nim legitimně patří.

Milena Dosoudilová


PŘÍJEM OBRAZŮ  

GALERIE ART Praha, spol. s r.o.

Aukční dům a Galerie
Staroměstské náměstí 548/20
110 00 Praha 1
Otevírací doba:
Po - Pá:
10:00 - 18:00
 
tel.: 602 233 723
fax: 224 211 087
e-mail: galerie@g-a-p.cz
www: www.g-a-p.cz
facebook: Galerie ART Praha
Sídlo společnosti:
Bořetická 2668/1
193 00 Praha 9
Návštěva po předchozí domluvě.
tel: 735 171 323
(možnost parkování v areálu)
Společnost Galerie ART Praha, spol. s r.o.
je registrovaná u Městského soudu v Praze,
složka C16981.
IČ: 48117421
DIČ: CZ48117421